FÅTÖLJ med FOTPALL, Nanna Ditzel för Fritz Hansen, modell 3400, Danmark, plysch och metall, 1950/60-tal.

332673. FÅTÖLJ med FOTPALL, Nanna Ditzel för Fritz Hansen, modell 3400, Danmark, plysch och metall, 1950/60-tal.

Klätt i rosa plysch. På utsvängda svartmålade metallben. Fotpall märkt FH inom cirkel.
Fåtölj, sitthöjd ca 38, rygghöjd 90 cm.
Fotpall, höjd 42 cm.

Bruksslitage, fläckar, färgbortfall/repor på ben, stoppning något torkad i rygg, märken på klädsel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fotpall, höjd 42 cm.

Antal besök: 3 408