332649. VÄGGUR, trä, Union-Stjärnsund, Hedemora, 1900-tal.
Trästomme med glasinsatser. Emaljerad urtavla märkt Union-Stjärnsund, Hedemora. Löstagbart skuret krön. Nyckel sam pendel finns.
Höjd inklusive krön 53 cm.
Bruksslitage, smärre skador på blomdetaljer, pendel med repor, ej funktionstestad.
Nyckel/nycklar finns.