3324058. Louis Philippe Pendule, Frankrike, omkring 1830.
brons, förgylld. Rektangulär bas på främre svängda akantusbladfötter, korresonerande med den tresidiga basapplikationen över det breda spåret. Kronad plasthäst. Den runda, guilloché-urtavlan med romerska index och företagsnamnet ”Dupont a Paris” i en smal ram med en äggstocksfris, flankerad av bladtatueringar. Pendel med nyckelhiss och halvtimmes klocka. HxBxD: ca. 49 x 28 x 12 cm 'Dupont A Paris' och '2538' stämplade på kretskortet.
Tecken på slitage, förgyllning gnidad på plats, baksida saknas.