Louis Philippe Pendule, Frankrike, omkring 1830.

3324058. Louis Philippe Pendule, Frankrike, omkring 1830.

brons, förgylld. Rektangulär bas på främre svängda akantusbladfötter, korresonerande med den tresidiga basapplikationen över det breda spåret. Kronad plasthäst. Den runda, guilloché-urtavlan med romerska index och företagsnamnet ”Dupont a Paris” i en smal ram med en äggstocksfris, flankerad av bladtatueringar. Pendel med nyckelhiss och halvtimmes klocka. HxBxD: ca. 49 x 28 x 12 cm 'Dupont A Paris' och '2538' stämplade på kretskortet.

Tecken på slitage, förgyllning gnidad på plats, baksida saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 556