332305. SKÅP, mahogny och björk, Erik Mattsson, Möbelbolaget Tranås, 1940-tal.
Intarsiadekor i form av blomsterstänglar och fjärilar. Invändig inredning med fyra lådor samt hyllplan.
Höjd 144,7 cm, bredd 91 cm, djup 42,7 cm.
Bruksslitage, repor, märken. Fanérskador vid bakre och nedre kant.
Nyckel/nycklar finns.