GARDIN / DRAPERI, textil, "Tournai", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 1900-tal.
332154. GARDIN / DRAPERI, textil, "Tournai", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 1900-tal.
Dekor i form av blomster och blad i skarpa färger mot marinblå botten. Märkt i stadkanten. Påsydda kirschband. Ej längre i produktion.
206 (+ 9 cm fåll) x 121 cm.
Smärre bruksslitage, aningens blekt vid ena långsidans fåll.
206 (+ 9 cm fåll) x 121 cm.