ROBERT EBERS. 1926- olja på duk, signerad, daterad -60.
332016. ROBERT EBERS. 1926- olja på duk, signerad, daterad -60.
Robert Ebers 1926-, studier i USA för Max Beckman, därefter till Mexico, 1949 Konstakademin i Paris. Vistades en kortare period hos J Miro, 1953 till Stockholm med bl a kortare vistelse hos I Grünewald, åter USA 1962
Ca 235 x 143 cm.
Ca 235 x 143 cm.