ROBERT EBERS. 1926-, olja på duk, signerad, daterad -69.

332010. ROBERT EBERS. 1926-, olja på duk, signerad, daterad -69.

Robert Ebers, 1926- Studier i USA för Max Beckman. Därefter till Mexico, 1949 vidare till konstakademin i Paris. Vistades kortare period hos J.Miro .1953 till Stockholm med bl a en kortare vistelse hos I Grünerwald, åter USA 1962
Ca 243 x 143.

Krackelerad, oramad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 243 x 143.

Krackelerad, oramad.

Antal besök: 2 652