SERVISDELAR, 24 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand.

331680. SERVISDELAR, 24 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand.

1 kanna, höjd 16,5 cm.
1 kanna, höjd 6, diameter 14,5 cm.
1 skål, höjddiameter 18,5 cm.
1 skål med lock, höjd 10, diameter 17 cm.
1 skål på fat, längd 18, bredd 14, höjd 9 cm.
1 såsnipa, längd, 16, höjd 7 cm.
1 skålfat, längd 23,5, bredd 19, höjd 4,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 29, bredd 24 cm.
3 uppläggningsfat, längd 24 resp. 32, bredd 18 resp. 24 cm.
2 st. mattallrik, 26,5 cm.
2 st, flat tallrik, 24 cm.
1 st. flat tallrik, 23,4 cm.
2 st. djuptallrik, 24 cm.
2 st. assiette, 18 cm.
3 st. assietter, 15 cm.

Bruksslitage. Ett lock med mindre spricka. Den större kannan med krackelyr och missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 kanna, höjd 16,5 cm.
1 skål, höjddiameter 18,5 cm.
2 st. mattallrik, 26,5 cm.
2 st, flat tallrik, 24 cm.
1 st. flat tallrik, 23,4 cm.
2 st. djuptallrik, 24 cm.
2 st. assiette, 18 cm.
3 st. assietter, 15 cm.

Antal besök: 3 250