Olja på duk signerad nere till höger av A. Zimmermann, troligen Alfred Zimmermann dt. Målare och etsare (*1854 München till †1910 drunknade i Gstadt am Chiemsee), från 1872 studerade vid akademin i München, 1874 resa till Paris, blev operasångare, från 1888 främst landskapsmålare, illustratör för tidningen Die Jugend, vänskap med Wilhelm Trübner och Wilhelm Leibl, källa Internet, porträtt halvstycke av en munk som sitter vid bordet med gott vin och bok, ca. 30,5 x 40,5 cm, i shellackram med gyllene dekorband ca. 46 x 56 cm.
Välbevarad.
Välbevarad.