STOL samt PELARBORD, nyrokokostil, 1900-talets första hälft.
331185. STOL samt PELARBORD, nyrokokostil, 1900-talets första hälft.
Stol med fast stoppad sits med dekor av blomster. Brodyr runtom klädsel. Sitthöjd 46 cm.
Pelarbord på fyrdelad fot. Skuren dekor. Längd 73, bredd 50,5, höjd 75,5 cm.
Bruksslitage, fläckar, slagmärken, bord delvis senare bemålat, sliten stoppning, något rangliga.