MATSERVIS, 100 delar, Karlskrona, 1900-talets första hälft.

330951. MATSERVIS, 100 delar, Karlskrona, 1900-talets första hälft.

12 mattallrikar, diameter 25 cm.
11 djupa tallrikar, 25 cm.
11 förrättstallrikar, 22 cm.
9 assietter, 18,5 cm.
4 uppläggningsfat, 4 serveringsskålar, 1 såssnipa samt 1 tillbringare.

11 tekoppar med 12 fat.
7 kaffekoppar med 10 fat.
1 kaffekanna, 1 tekanna samt 1 sockerskål.

Bruksslitage. Nagg förekommer, knopp avslagen på sockerskålens lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 djupa tallrikar, 25 cm.
11 förrättstallrikar, 22 cm.
9 assietter, 18,5 cm.

11 tekoppar med 12 fat.
7 kaffekoppar med 10 fat.

Antal besök: 1 292