STOLAR med läderklädsel, 4 st, barockstil, 1800-talets slut.
330699. STOLAR med läderklädsel, 4 st, barockstil, 1800-talets slut.
4 st stolar i ek. Ben med snidad dekor. Kopplade ben. Sits och rygg klädda med läder och nitar.
Sitthöjd ca 45 cm.
Höjd 88 cm.
Någon etikettmärkt Brdr. Rosendahl Möbelopbevar, Köpenhamn.
Slitage.
Klädsel med torrsprickor, hål och slitage.
Sprickor vid hörn på några sitsar.
Sitthöjd ca 45 cm.
Höjd 88 cm.
Slitage.