330632. EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil, 1900-tal.
Fast stoppad sits och rygg klätt i rödlila plysch. Rygg djuphäftad. På stomme av trä med svängda ben. Skuret krön i form av blomma och blad.
Sitthöjd 40 cm.
Rygghöjd 90 cm.
Bruksslitage, slagmärken, lackskador, smärre skador på plysch, stoppning har trängt igenom på en del ställen (mestadels på rygg).
Sitthöjd 40 cm.
Rygghöjd 90 cm.