Med svarvade framben, fanerad i björk, pluggade originallås, mässingsbeslag. Längd: ca 103, Bredd: ca 48, Höjd: 84 cm.
Ålders- och bruksslitage, ringmärken på skiva. Pluggade originallås, senare beslag.