329850. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike 1800-talets första del.
Ljusstakar i brännförgylld och patinerad brons, ljuspiporna uppburna av kvinnogestalter, höjd ca 26 cm.
Bruksslitage och ena foten lätt bucklig, ena ljuspipan förstärkt invändigt med skruv.