Royal Observer Corps medaljgruppering, Royal Observer Corps Medal (OBS OFF B.H. WATSON), med miniatyr, i utgivningslådan, tillsammans med ROC och 6 Group Lapel Badges, stift back rank insignier och namnmärke, och en Royal Observer Corps officersuniform, officersmössa med Queens kronbullion och förgyllt broderat kepsmärke, tunika med ROC-kragemärken, anodiserade aluminiumkronknappar överallt, ranginsignier till en observatörskommandör till manschetten, band för ROC-medaljen till vänster bröst, tillverkarens etikett på innerfickan för 'Moss Bros. Covent Garden', inga storleksetiketter, ungefärliga mått, tunika axel till axel 47 cm, armhålan till manschett 48,5 cm, byxmidja 92 cm, innerben 82 cm och en ROC Officers Mess Dress Jacka och väst med ROC-kragemärken och ranginsignier för en observatörskommandör till manschetterna, fotografi av Brian Watson i uniform, föremålen tillhörde Observer Commander Brian Watson som tjänstgjorde som kommendant för 6 Group, Royal Observer Corps, i Norwich, Norfolk, under det kalla kriget på 1980 -talet, och vem är författaren till publikationen ”Some Kind of Club, A History of No.6 Group ROC Norwich”, publicerad av D.J Associates, Salhouse, Norwich, 1984, direkt från familjen.
Bra övergripande skick, inga malningar, rippar eller tårar, en tunikaknapp saknas framtill.