SLAGLÅSGEVÄR, Wredesgevär, Sverige, 1860-tal.

3297725. SLAGLÅSGEVÄR, Wredesgevär, Sverige, 1860-tal.

Slaglåsgevär s.k. Wredesgevär för skarpskytterörelsen. 1860-tal. Räfflad pipa. Fungerande lås, kolv i betsad björk.

Längd 140 cm. Kaliber 12,17 mm.

Slitage. Främre rembugel avbruten.

Tema

Vapen & Militaria

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Vapen & Militaria

Antal besök: 1 243