En Franklin Mint Millennium-myntsamling, för att inkludera mynt från första århundradet till tjugonde århundradet inrymt i ett samlarskåp modellerat som ett romerskt tempel, dörrarna öppnas för att avslöja tjugo plastbilder som innehåller mynt från 1.-1900-talet, Judea Bronslepton, Han Dynasty Bronze, Han Dynasty, Egypt Tetradrachm, Bronze of Rome, Indien Gupta-dynastin, Persien Sassanian, Byzantium Bronze, Caliphs Islam, Tang Dynast Kina, Chola Dynast Indien, Ghaznavid -dynastin Indien, Sultanatet Delhi Indien, Byzantium Trachy, Mongoliska imperiets silverdirham, ottomanska silvermynt, Medeltida Ungern Silver Denar, Polen Silver Grosz, Ryssland Catherine, Indien Trade Rupee, USA Peace Dollar, alla bilder innehåller information om mynt och tidsperiod.
allmänna märken och slitage.
allmänna märken och slitage.