BARNBÖCKER, ÄLDRE, 11 st bilderböcker, bl.a. ABC-böcker, Adelborg 1869 m.fl.

3287054. BARNBÖCKER, ÄLDRE, 11 st bilderböcker, bl.a. ABC-böcker, Adelborg 1869 m.fl.

11 st barnböcker, bilderböcker, mått ca 300x220 mm.
Omfattar:
ABC Bilderbok Målarbok Tärningspel; I sagofeens rike; Bilderbok för barn (import); Nerman, Den lustiga ABC-boken (1921); Nerman, Min första bok (1947), Bilderbok DjurABC; ABC of happy playtime (printed in Bavaria, ca 1930-tal); Adelborg, Pelle Snygg och barnen i Snaskeby (1896, första upplagan); ABC af Gea (Helsingfors, Helios, #1906); Jules Lemaître - Job‎, ‎(ABECEDAIRE) ABC. Petits Contes par Jules Lemaître. Avec des images de JOB‎ (‎Tours, Maison Alfred Mame et Fils, 1933); Wersén, Kalle Klätts ABC (1946).

Varierande skick. Delvis något nötta, några skador, något löst blad, några fläckar. Någon namnteckning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Omfattar:

Antal besök: 545