11 st barnböcker, bilderböcker, mått ca 300x220 mm.
Omfattar:
ABC Bilderbok Målarbok Tärningspel; I sagofeens rike; Bilderbok för barn (import); Nerman, Den lustiga ABC-boken (1921); Nerman, Min första bok (1947), Bilderbok DjurABC; ABC of happy playtime (printed in Bavaria, ca 1930-tal); Adelborg, Pelle Snygg och barnen i Snaskeby (1896, första upplagan); ABC af Gea (Helsingfors, Helios, #1906); Jules Lemaître - Job, (ABECEDAIRE) ABC. Petits Contes par Jules Lemaître. Avec des images de JOB (Tours, Maison Alfred Mame et Fils, 1933); Wersén, Kalle Klätts ABC (1946).
Varierande skick. Delvis något nötta, några skador, något löst blad, några fläckar. Någon namnteckning.
Omfattar: