Barock byrå, Brunswick, 18. Jh.

3286392. Barock byrå, Brunswick, 18. Jh.

Valnöt och valnöt maser fanerade på barrträ/mässing. Rak, kropp med fyra lådor, böjd framtill, över profilerad ram, på pressade bollfötter,. Lämplig, något utskjutande täckplatta. Heltäckande fanerade fyllningar. Järnlåda lås. HxBxD: ca. 84 x 115 x 62 cm
HÄRKOMST: Från Siegfried Lenz gods (1926 i Lyck, Östpreussen - 2014 i Hamburg) - en av de viktigaste författarna till efterkrigstidens och samtida tysk litteratur.

Tecken på ålder, spänningssprickor i de smala sidorna. Delvis fanérdefekter och reparationer, repor och skav.
Ingen nyckel tillgänglig.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ingen nyckel tillgänglig.

Antal besök: 567