KAFFE- OCH TESERVISDELAR i porslin, 42 st, Rörstrand samt fat, Jimenau och Tirschenreuth, Tyskland.

328312. KAFFE- OCH TESERVISDELAR i porslin, 42 st, Rörstrand samt fat, Jimenau och Tirschenreuth, Tyskland.

Gods med reliefdekor och tryckt motiv av blommor
5 kaffekoppar, höjd 6 cm
12 kaffefat, diameter 13 cm
6 tekoppar, höjd 6 cm
6 tefat, diameter 16 cm
11 assietter, diameter 11 cm
Fat med assymerisk bräm med förgyllning, tryckt dekor med blommor
Diameter 11 xm, Jimenau, Germany, 14797/8
Diameter 21 cm, Tirschenreuth, Germany, dekor Hackefors, 29
Modell V.Thea, Dekor Sachsen.

Bruksskick
Förgyllning med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

5 kaffekoppar, höjd 6 cm
12 kaffefat, diameter 13 cm
6 tekoppar, höjd 6 cm
6 tefat, diameter 16 cm
11 assietter, diameter 11 cm
Modell V.Thea, Dekor Sachsen.

Bruksskick
Förgyllning med slitage.

Antal besök: 1 357