STEN BLOMBERG. Skåp, Västervik, 1960/70-tal.

3282699. STEN BLOMBERG. Skåp, Västervik, 1960/70-tal.

Serveringsskåp. Fanerat med bland annat valnöt, mahogny, rot. Fyra dörrar. Inredning med lådor och hyllplan. Bredd 100 cm. Djup 42 cm. Höjd 142 cm.

Proveniens: Malmö industrilotteri på 1960-talet

Sten Blomberg, först anställd på firma David Blomberg AB och sedermera på Meeths Göteborg under 1940-talet där han var chef och konstnärlig ledare för möbler och inredning. Han ritade också ett flertal möbler till Stockholms Hantverksförenings lotteri år 1943. Hans möbler kommer sällan till försäljning, och kanske mer allmänt känd är han som medförfattare till Svenskt Möbellexikon.

Smärre bruksslitage, smärre repor ovantill.

Nyckel/nycklar finns.

Tema

Formstads Utvalda

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Tema

Formstads Utvalda

Antal besök: 7 458