VERK AV SOFIA MARGARETA VON KNORRING (8).

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

VERK AV SOFIA MARGARETA VON KNORRING (8).
3281404. VERK AV SOFIA MARGARETA VON KNORRING (8).

Beskrivning

KNORRING, SOFIA MARGARETA von. Cousinerna. I-III. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1834.
8:o. 171 x 106 mm. 144; 126; 120 s. Lätt nött samtida halvfranskt band med blindpressad och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Ulrik Wachtmeisters namnteckning på försättsbladet.
Första upplagan av von Knorrings debut.

+ Axel, af författaren till Cousinerna. I-III. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1836.
8:o.165 x 97 mm. 220; 197; (2), 183 s. Blindpressat grön samtida klotband med guldornerad rygg. Lagerfläckig, delvis fuktfläckad.

+ Illusionerna. Stockholm, Zacharias Haeggström, 1836.
8:o. 172 x 100 mm. VIII, 291, (1) s. Svart samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Småfläckar.

+ Stånds-paralleller. Tecknade af författaren till Cousinerna, Stockholm, Zacharias Haeggström, 1838.
8:o. 165 x 104 mm. 204; 216; 228 s. Nött samtida halvfranskt band. Fuktfläckad inledningsvis, några småfläckar.

+ Förhoppningar. En skildring af författarinnan till Cousinerna. II-III (Obs! första delen saknas). Jönköping, hos J. E. Lundström & Comp., 1843.
8:o. 169 x 103 mm. (4), 436; (4), 455, (1 blank, 2) s. Något nötta gröna samtida halvfranska band med guldornerade ryggar. 2 volymer.

+ Bref till hemmet, under en sommarresa 1846. Af författarinnan till Kusinerna. Norrköping, Östlund & Berling, 1847.
8:o. 205 x 130 mm. 220, (2) s. Nött samtida halvfranskt band. Inlagan lagerfläckig och fuktrandad. Gustaf von Sydows namnteckning, daterad Kalmar 1852, på försättsbladet.

+ Skizzer af författarinnan till Kusinerna. Andra samlingen. Andra upplagan. Göteborg, C. F. Arwidssons förlag, 1867.
8:o. 173 x 122 mm. 308 s. Litet nött svart klotryggsband med guldlinjerad rygg och marmoprerade pärmpapper. Lagerfläckig. Namnteckning på försättsbladet. C. H. F. Schwartz stämpel och numrering med bläck på titelbladet.

Inalles 8 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se beskrivning!

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
3281404. VERK AV SOFIA MARGARETA VON KNORRING (8).

Beskrivning

KNORRING, SOFIA MARGARETA von. Cousinerna. I-III. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1834.
8:o. 171 x 106 mm. 144; 126; 120 s. Lätt nött samtida halvfranskt band med blindpressad och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Ulrik Wachtmeisters namnteckning på försättsbladet.
Första upplagan av von Knorrings debut.

+ Axel, af författaren till Cousinerna. I-III. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1836.
8:o.165 x 97 mm. 220; 197; (2), 183 s. Blindpressat grön samtida klotband med guldornerad rygg. Lagerfläckig, delvis fuktfläckad.

+ Illusionerna. Stockholm, Zacharias Haeggström, 1836.
8:o. 172 x 100 mm. VIII, 291, (1) s. Svart samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Småfläckar.

+ Stånds-paralleller. Tecknade af författaren till Cousinerna, Stockholm, Zacharias Haeggström, 1838.
8:o. 165 x 104 mm. 204; 216; 228 s. Nött samtida halvfranskt band. Fuktfläckad inledningsvis, några småfläckar.

+ Förhoppningar. En skildring af författarinnan till Cousinerna. II-III (Obs! första delen saknas). Jönköping, hos J. E. Lundström & Comp., 1843.
8:o. 169 x 103 mm. (4), 436; (4), 455, (1 blank, 2) s. Något nötta gröna samtida halvfranska band med guldornerade ryggar. 2 volymer.

+ Bref till hemmet, under en sommarresa 1846. Af författarinnan till Kusinerna. Norrköping, Östlund & Berling, 1847.
8:o. 205 x 130 mm. 220, (2) s. Nött samtida halvfranskt band. Inlagan lagerfläckig och fuktrandad. Gustaf von Sydows namnteckning, daterad Kalmar 1852, på försättsbladet.

+ Skizzer af författarinnan till Kusinerna. Andra samlingen. Andra upplagan. Göteborg, C. F. Arwidssons förlag, 1867.
8:o. 173 x 122 mm. 308 s. Litet nött svart klotryggsband med guldlinjerad rygg och marmoprerade pärmpapper. Lagerfläckig. Namnteckning på försättsbladet. C. H. F. Schwartz stämpel och numrering med bläck på titelbladet.

Inalles 8 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se beskrivning!

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Antal besök: 339