Snäckkamé, med utskuret motiv föreställande klassicerande kvinnoprofil, fattad i 15k guld, oädel säkerhetskedja, 1800-talets slut, höjd 6 cm, total vikt 14,4 gram.
Bruksslitage, oädel säkerhetskedja.