ELISABETH WARLING. Blommande fläder.

3279439. ELISABETH WARLING. Blommande fläder.

Akvarell på papper, 38 x 25 cm. Signerad E Warling.

Föremålet visas på Nybrogatan 32.

Auktionens akvarell är utförd med lätta, hastiga penseldrag som framhäver de ljusa fläderblommorna. Det var under tiden i Paris som Elisabeth Warling kom i kontakt med impressionismen. Hon tar intryck av det skissartade måleriet, och impressionisternas speciella förhållande till ljus och rörelse. Detta nya är något annorlunda och långt mer spännande än vad som lärdes ut vid Konstakademien hemma i Stockholm.
Elisabeth Warlings verk blev antagna till betydande utställningar som den nordiska utställningen i Köpenhamn 1888, och hon var ett av namnen som representerade Sverige vid Baltiska utställningen i Malmö 1914. I november året efter gick Warling bort och en minnesutställning med hennes konst arrangerades av Svenska Konstnärernas Förening på Konstnärshuset i Stockholm 1916. Under Föreningen Svenska Konstnärinnors utställning på Liljevalchs 1917 visades ett mindre antal verk till hennes minne.
I likhet med flertalet andra kvinnliga målare runt förra sekelskiftet var Elisabeth Warlings produktion återhållsam.

För ytterligare information, vänligen kontakta amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.

Elisabeth Warling (1858–1915)

Tema

Kvinnliga konstnärer

Gör en kostnadsfri värdering!

Elisabeth Warling (1858–1915)

Tema

Kvinnliga konstnärer

Antal besök: 1 251