INGELMAN OCH ISRAELSSON (3).

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

INGELMAN OCH ISRAELSSON (3).
3279420. INGELMAN OCH ISRAELSSON (3).

Beskrivning

INGELMAN, GEORG GABRIEL. Walda skalde-försök af G. G. Ingelman. Stockholm, hos W. F. Dalman, 1843.
8:o. 183 x 115 mm. (2), III, (1 blank, 2), 5-279 s. Svart samtida halvfranskt band med guldlinjerad rygg, gröna pärmpapper och marmorerade snitt. Främre pärmen lagad. Lagerfläckig, svg fuktrand på de 4 första bladen.

ISRAELSSON, JOSEPH (resp.) / CELSIUS, OLOF (pres.). Schediasma historico-genealogicum, quo Blancae, Sveciae reginae dubii huc usque natales illustrantur. Diss. Stockholm, (1748.
4:o. 183 x 144 mm. (8), 18 s. 1 inklistrad gravyr. Tagen ur band. Ljus fuktfläck de första 8 s. Ett par rättelser med bläck.

ISRAELSSON, JOSEPH. Wid kyrko-herdens i Kongl. Riddare-Holmen, den högwördige och högtbegåfwade herr doct. Abraham Petterssons rörande frånfälle den 23 maji 1763. Stockholm, hos Pet. Hesselberg, u. å. Tagen ur band, lös i modern marmorerad pärm med titeletikett av svart skinn och klotficka.

Inalles 3 skrifter. Josef Israelsson (1713-1772) dyker upp som figur i Fredmans sånger av Bellman, som skildrar honom i tämligen ömkliga ordalag.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se beskrivning!

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
3279420. INGELMAN OCH ISRAELSSON (3).

Beskrivning

INGELMAN, GEORG GABRIEL. Walda skalde-försök af G. G. Ingelman. Stockholm, hos W. F. Dalman, 1843.
8:o. 183 x 115 mm. (2), III, (1 blank, 2), 5-279 s. Svart samtida halvfranskt band med guldlinjerad rygg, gröna pärmpapper och marmorerade snitt. Främre pärmen lagad. Lagerfläckig, svg fuktrand på de 4 första bladen.

ISRAELSSON, JOSEPH (resp.) / CELSIUS, OLOF (pres.). Schediasma historico-genealogicum, quo Blancae, Sveciae reginae dubii huc usque natales illustrantur. Diss. Stockholm, (1748.
4:o. 183 x 144 mm. (8), 18 s. 1 inklistrad gravyr. Tagen ur band. Ljus fuktfläck de första 8 s. Ett par rättelser med bläck.

ISRAELSSON, JOSEPH. Wid kyrko-herdens i Kongl. Riddare-Holmen, den högwördige och högtbegåfwade herr doct. Abraham Petterssons rörande frånfälle den 23 maji 1763. Stockholm, hos Pet. Hesselberg, u. å. Tagen ur band, lös i modern marmorerad pärm med titeletikett av svart skinn och klotficka.

Inalles 3 skrifter. Josef Israelsson (1713-1772) dyker upp som figur i Fredmans sånger av Bellman, som skildrar honom i tämligen ömkliga ordalag.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se beskrivning!

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Antal besök: 194