Kopp med lock samt underfat. Fatets Ø 14 cm. Koppens höjd, exklusive lock, ca 6,5 cm.
Meissenporslin med bas i Albrechtsburg, Meissen, bär på en rik historia som sträcker sig över 300 år och etablerar sig som den första kommersiella porslinsfabriken i Europa. Grundad 1710 på initiativ av kung August den starke, Johann Friedrich Böttger och Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, kom fabriken att revolutionera porslinstillverkningen.
Den konstnärliga blomstringen skedde under Johann Gregor Höroldt och Johann Joachim Kändlers tid, vilket markerar den "måleriska" perioden från 1720-till mitten av 1700-talet. Här skapades högkvalitativa serviser och figurer, och Meissen nådde sitt konstnärliga höjdpunkt.
Marcolini-perioden sträcker sig från 1774 till 1814 och är namngiven efter Camillo Marcolini, som ledde företaget under denna period. Marcolini tog över ledningen när Meissenporslinet redan hade etablerat sig som en betydande aktör på den europeiska porslinsmarknaden. Under Marcolinis ledning genomgick Meissen en period av förändringar och anpassning till de rådande konstnärliga och stilistiska trenderna.
En märkbar förändring under Marcolini-perioden var övergången från tidigare stilar till det pre-klassiska Louis-Seize, som var typiskt för senare delen av 1700-talet. Det pre-klassiska stilen, även känd som den sena rokokon eller tidig neoklassicismen, kännetecknas av en mer avskalad och symmetrisk estetik jämfört med den tidigare rokokon. Det var en tid av övergång från de dekorativa och krökta formerna av rokokon till de mer rena och geometriska linjerna som skulle bli karakteristiska för neoklassicismen.
Meissenporslin, med dess karaktäristiska två korsade svärd som märkning, har blivit synonymt med hög kvalité, konst och elegans. Fabriken har under åren bevarat sitt rykte för handmålat högkvalitativt porslin. Med specialister som genomgår flerårig utbildning fortsätter Meissen att producera klassiska mönster som "Lökmönstret" än idag.
Handtag med äldre lagning.
Handtag med äldre lagning.