VASER, ett par, porslin, Kina. sannolikt sen Qing / tidig Republik, 1800/1900-tal.
327545. VASER, ett par, porslin, Kina. sannolikt sen Qing / tidig Republik, 1800/1900-tal.
Handmålad dekor i polykroma färger i form av figurala scener samt kalligrafi. Rektangulär form samt häcklar med form av fohundshuvuden. Ena vasen med stämpel.
Höjd 22,5 cm.
Bruksslitage. Smärre glasyrbortfall samt tillverkningsdefekter. Något olika i modellen.
Höjd 22,5 cm.