SKÅLAR/ FAT, LJUSSTAKE samt YTTERFODER, 5 delar, bl.a. Stig Lindberg, Mari Simmulson och Carl-Harry Stålhane, Gustavsberg, Rörstrand och Upsala-Ekeby. 1900-talets mitt.

327541. SKÅLAR/ FAT, LJUSSTAKE samt YTTERFODER, 5 delar, bl.a. Stig Lindberg, Mari Simmulson och Carl-Harry Stålhane, Gustavsberg, Rörstrand och Upsala-Ekeby. 1900-talets mitt.

3 st skålar och fat, längd 16 - 31,7 cm.
1 st ljusstake, diameter 12,2 cm
1 st ytterfoder, höjd 9,7 cm.

Normalt bruksslitage, skål "California" av Carl-Harry Stålhane med viss missfärgning invändigt samt Ljusstake av Karin Björquist med smärre kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st ytterfoder, höjd 9,7 cm.

Antal besök: 953