KARTOR, 3 st. Finland, Island samt Norden.

327529. KARTOR, 3 st. Finland, Island samt Norden.

Proveniens Nicolaiskolan, Nyköping

Ollila - Auer, "Finland", P.A Nordstedt & Söners Förlag, Stockholm, 199 x 128 cm
A. Gavelin och N.H. Magnusson, "Geologisk Översiktskarta över Norden", Generalstabens Litografiska anstalt, Stockholm, 1933, 217 x 167 cm
Samuel Eggertsson, "Island", Generalstabens topografiske afdeling, Köpenhamn, P.A Nordstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1928, 87 x 119 cm.

Bruksslitage, veck samt små skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 093