Käre Carl Larsson, tryckt 2009.
Carl Larsson, del I-II, Georg Nordensvan, tryckta 1920-1921.
Jag Carl Larsson, tryckt 2011.
Carl Larssons levnadsbikt, inbunden artikelserie från Veckojournalen, tidigt 1900-tal.
Carl Larsson-porträtten i Sundborns församlinggård, häfte, tryckt 1985.
Carl Larsson-gården, Sundborn, vägledning, häfte, tryckt 1964.
Varierat bruksslitage.
Varierat bruksslitage.