326665. VÄGGTELEFON, 2 st, LM Ericsson & Co, sekelskiftet 18/1900-tal.
Lokaltelefon för tio linjer med galvanisk signalering. Höjd ca 40 cm.
Slitage. Taltrattarna saknas på bägge lurarna, en lur lindad/lagad med eltejp. Flera anslutningsskruvar saknas.