En aln (0,593784 m). Med märken för fot (0,296892 m), kvarter (0,148446 m) och verktum (0,024741 m). Monogramsignerad "C.W.".
Stångens totala längd ca 72 cm inklusive handtag.
Bruksslitage. Repor och fläckar. Lagning.