RUBEN WALLSTRÖM. Ytterfoder, 5 delar, porslin, Gefle.

3260199. RUBEN WALLSTRÖM. Ytterfoder, 5 delar, porslin, Gefle.

5 st ytterfoder med dekor av fågel Fenix.
1 st höjd ca 18,5 cm, diameter ca 24 cm.
1 st höjd ca 16 cm, diameter ca 19 cm.
3 st höjd ca 14 cm, diameter ca 16,5 cm.

Bruks- och åldersslitage, två stycken med hårsprickor, största krukan med nagg vid botten, krackelering, missfärgning.

Ruben Wallström (1885–1953)

Gör en kostnadsfri värdering!

Ruben Wallström (1885–1953)

Antal besök: 513