Violin; Sarg med släpp och tidigare lagning vid området kring knapp, tydligast på vänster halva av kroppen. Pluggad snäcka med nya hål för stämskruvar. Lock med avlägsnad vernissa med matterad yta. Plurefying med sprickbildning vänster sida om greppbräda.
Stråkar med slitage, Tourte, oktagonal stång, slagen (ej rak).