VIOLIN, omkring 1800.

VIOLIN, omkring 1800.
3256789. VIOLIN, omkring 1800.

Violin, 4/4, Lock i gran sarg och botten i lönn. Kroppsmensur ca 360 mm. Tot längd ca 590 mm. Bär etikett Franz Placht. Hårt fodral av märket Jager, med grön sammetsbeklädd insida.
Två stråkar varav en brännmärkt Tourte, oktagonal stång.

Violin; Sarg med släpp och tidigare lagning vid området kring knapp, tydligast på vänster halva av kroppen. Pluggad snäcka med nya hål för stämskruvar. Lock med avlägsnad vernissa med matterad yta. Plurefying med sprickbildning vänster sida om greppbräda.
Stråkar med slitage, Tourte, oktagonal stång, slagen (ej rak).

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 308