1 Fat, Gustaf Frederic Wigholm (1804-1849), märkning undertill, Eskilstuna,, diameter ca 30 cm
1 Fat, Nyköping, diameter ca 36 cm
1 Kanna med lock, märkt L.L.S. höjd ca 19 cm
1 Kåsa, Nils Abraham Santesson (1839-1875), Stockholm, längd 17 cm
1 Kanna med lock, höjd ca 25,5 cm
1 Grötskål med lock, märkt med datering 1816, diameter ca 20,5 cm.
Slitage, bucklor, ärg, lagningar. Senare ristade märkningar.