Märkt med bläck attaché G Hägglöf. Bestående av bicorne, uniformsjacka samt två par byxor. Tillverkad av A/B Mossberg & Co, Stockholm. Axelbredd ca 75 centimeter.
Proveniens: Gunnar Hägglöf(1904-1994) var en svensk diplomat och politiker som bland annat var svensk ambassadör i London och Paris samt även Sveriges första FN-ambassadör. Han publicerade ett flertal böcker om sin karriär som diplomat.
Proveniens: En svensk privatsamling.
Visning: Föremålen i denna auktion visas på Nybrogatan 32, Stockholm, 15-20 mars, vardagar 10-18, lördagar 11-16, söndag stängt. Välkomna på visning!
Slitage. Smärre malskador.
Slitage. Smärre malskador.