Ø 5,5 cm.
Esteri Tomula är i Sverige sorgligt okänd. Hon började på Arabia 1947, verksam först på konstindustriavdelningen, därefter på designavdelningen som mönstertecknare på porslin. Hennes dekorer är idag bland det mest eftersökta i länder som Japan, Taiwan och Sydkorea när det gäller svenskt och finskt bruksporslin från ”de gyllene åren” 1950-80. Litteratur: Helena Leppänen, Esteri Tomula, 2013. /MP
Proveniens: Magnus Palm, författare, redaktör, samlare.
Bruksslitage.
Ø 5,5 cm.
Bruksslitage.