ESTERI TOMULA. Äggkoppar, 2 st, flintgods, Arabia.

3237657. ESTERI TOMULA. Äggkoppar, 2 st, flintgods, Arabia.

Ø 5,5 cm.

Esteri Tomula är i Sverige sorgligt okänd. Hon började på Arabia 1947, verksam först på konstindustriavdelningen, därefter på designavdelningen som mönstertecknare på porslin. Hennes dekorer är idag bland det mest eftersökta i länder som Japan, Taiwan och Sydkorea när det gäller svenskt och finskt bruksporslin från ”de gyllene åren” 1950-80. Litteratur: Helena Leppänen, Esteri Tomula, 2013. /MP

Proveniens: Magnus Palm, författare, redaktör, samlare.

Bruksslitage.

Esteri Tomula (1920–1998)

Tema

Keramik ur Magnus Palms samlingar

Gör en kostnadsfri värdering!

Ø 5,5 cm.

Bruksslitage.

Esteri Tomula (1920–1998)

Tema

Antal besök: 795