TRE ANDRA VÄRLDSKRIGETS DATERADE BRITTISKA AMMUNITIONSLÅDOR.
3231093. TRE ANDRA VÄRLDSKRIGETS DATERADE BRITTISKA AMMUNITIONSLÅDOR.
Tre andra världskrigets daterade ammunitionslådor, en P59 metalllåda daterad 1943, som används för olika typer av ammunition inklusive 25 Pdr-skal och handbrandbomber en B166 metalllåda daterad 1942, som används för ett antal olika typer av ammunition, den vanligaste är 3" Mortar, en P60 metalllåda daterad 1943, kunde bära fyra projektiler för 25 Pdr-pistolen, (3).
Alla tre lådorna har allmänt slitage med färgflisad och ytrost på platser med lite rost på insidan av P60 Box.