STOLAR, ett par, Carl Malmsten, Gemla, 1950-talets slut.

323054. STOLAR, ett par, Carl Malmsten, Gemla, 1950-talets slut.

Stomme i lackerad ek.
Tygklädda flätade sitsar.
Sitthöjd 45 cm.
Etikettmärkta undertill, Carl Malmsten, komp. Tillverkare Gemla Fabrikers AB, Diö, Sverige, 1957, Nyckelverkstäderna samt Gemla, Diö, Sweden, Made in Sweden.

Bruksslitage, slagmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stomme i lackerad ek.
Tygklädda flätade sitsar.
Sitthöjd 45 cm.

Bruksslitage, slagmärken.

Antal besök: 2 404