Glaserat lergods. Drejar/formarsignatur AA (Anton Ahlberg). Bredd 11 cm. Höjd ca 7 cm.
”Höganäskeramiken nådde sin höjdpunkt under Albin Hambergs tid 1889~1914. Hamberg var skicklig hantverkare, konstnär och social reformator i en person och motorn i en process som etablerade de nya idéerna från Arts & crafts och Art nouveau på fabriken. Han formgav egna föremål, som han signerade, men det var främst genom kopiering/överföring ur internationella tidskrifter och från utställningar och genom ”industrispionage” som han lyckades modernisera Höganäsfabrikens formförråd.
Modellerna från denna tid har sällan någon särskilt angiven formgivare, eftersom de är gjorda efter utländska, ibland också svenska förlagor. Men de är intressanta som välgjorda vittnesbörd om hur Europas nya konstriktningar tog plats i Sverige.
Ansvarig för formen och utseendet på en stor del av Höganäs prydnads- och konstkeramik under denna tid var alltså Albin Hamberg; han signerade naturligtvis inte med eget namn alla dessa ”inlån”. Ändå fanns en sorts signatur, nämligen hantverkarnas, de som drejade och formade. De var anmodade att sätta sina bokstavsinitialer under föremålen, för fabrikens kontroll. Detta har givit upphov till en seglivad föreställning om att hantverkarna också skulle vara upphovsmän till föremålet. Så är inte fallet.” Ur Magnus Palm m fl, Utflykter i Art nouveau, sid 130, 2021. Se även Ann-Charlotte & Torsten Weimarck: Lergodset från Höganäsbolaget 1832~1926, 2005. /MP
Proveniens: Magnus Palm, författare, redaktör, samlare.
Smärre bruksslitage.
Smärre bruksslitage.