CARLO SCARPA FÜR MURANO. Tillskriven. hantera kanna eller juice kanna.
322863. CARLO SCARPA FÜR MURANO. Tillskriven. hantera kanna eller juice kanna.
Antik kanna från Murano, etiketten Venini; daterad 1970-tal. Signerad lite suddig på sidan av stativet. Färgat rött glas med en genomskinlig knopp som sitter i den nedre tredjedelen. Handtag med bifogad klar glaskam. Höjd ca. 54 cm/stativ 22 cm.