JOAN RIERA FERRARI. Utan titel.

3227474. JOAN RIERA FERRARI. Utan titel.

Litografi
Signerad, daterad 1988 och numrerad 224/225
50x32,8 cm

Joan Riera Ferrari, född på Mallorca 1942 och död 2017, studerade konst i Barcelona och återvände till Mallorca 1967. Under 80-talet deltog han i ARCO, skapade enastående serier som Mallorca och Roques, och utforskade teman som tid och kampen mellan hav och sten.

Under det nya årtusendet samarbetade han med gallerier på Mallorca och Barcelona, höll retrospektiva utställningar och utforskade nya tekniker. Hans konstnärliga arv omfattar teman som tidens gång, gudomlig och jordisk dualitet, och fascinationen för kampen mellan hav och sten. Joan Riera Ferrari lämnade ett mångfacetterat märke på konstvärlden.

I gott skick.

Nej, betalas av säljaren

Gör en kostnadsfri värdering!

Litografi
50x32,8 cm

I gott skick.

Nej, betalas av säljaren

Antal besök: 534