Litografi
Signerad, daterad 1984 och numrerad 8/75
29,7x42 cm
José María de Labra y Suazo (1925-1994) var en enastående spansk målare, skulptör och designer, erkänd som en av innovatörerna för geometrisk abstraktion. Utbildad vid San Fernando School of Fine Arts i Madrid var han en del av Parpalló-gruppen och samarbetade med Equipo 57 och Equipo Córdoba i den första gemensamma utställningen av spansk normativ konst 1960. Även om det hade figurativ början med religiösa teman, gick det mot mitten av 1950-talet mot geometrisk abstraktion och konstruktivism och var en av pionjärerna inom detta område i Spanien.
Labra stod ut för sitt experiment genom målning och skulptur och utforskade nya begrepp om rymd och rörelse genom blandningen av material. På 1970-talet utvidgade han sin kreativitet till design och inredning. Hans fokus på geometri återspeglade universella idéer om skönhet som mått och sanning. Han ställde ut i framstående gallerier runt om i världen och fick anmärkningsvärda utmärkelser, till exempel Francesco Perotti-priset på Venedigbiennalen.
Hans arbete finns i samlingar som Afundación Collection, Víctor Balaguer Museum Library och Cuenca Museum of Abstract Art. År 1989 publicerade Martín Alia en doktorsavhandling om sitt arbete, och efter hans död 1994 har utställningar och publikationer hållits för att hedra hans arv, till exempel utställningen på Oteiza-museet 2013 och boken ”De Labra” publicerad av José Manuel García Iglesias samma år.
I gott skick.
Litografi
29,7x42 cm
I gott skick.