ARNE JACOBSEN. Fåtöljer "Svanen", ett par, Fritz Hansen, Danmark.

322696. ARNE JACOBSEN. Fåtöljer "Svanen", ett par, Fritz Hansen, Danmark.

Läderklädsel, konjaksfärgad, fyrdelat höj- och sänkbart aluminiumunderrede, Etikettmärkt "Made in Denmark 7103 by Fritz Hansen". Rygghöjd 89 cm.
Arne Jacobsen 1902-1971. Modellen formgiven 1958.

Slitage, en med reva i ryggen, en med reva i ryggen samt en smärre reva mellan sits och rygg, lädret torrt med krackeleringar samt torr stoppning.

Arne Jacobsen (1902–1971)

Gör en kostnadsfri värdering!

Arne Jacobsen (1902–1971)

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 15 383