3221656. MIGUEL BERROCAL (1933-2006). alexandre.
Miguel Berrocal (1933-2006), Alexandre Opus 113, 40 delar brons, 1969-76, på undersidan av basen med stämplad signatur och numrering, exemplar 436/1000, ca. 13,5 x 7 x 3,5 cm (höjd x bredd x djup).
Inkluderar: medföljande bok med monteringsanvisning och avtryck, numrerad 436/1000, samt nyckel och handskar, i kartong ca. 11 x 26 x 21.5 cm
Berrocal studerade i Madrid, följt av vistelser i Paris och Rom tills han bosatte sig i Verona. Han uppnådde internationellt erkännande med sina demonterbara skulpturer. Hans verk visades bland annat på documenta III i Kassel och visas nu i internationella samlingar, inklusive Museum of Modern Art, New York.
Skulptur med smärre tecken på slitage. Låda med tecken på användning.