SERVIS, 65 delar, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

3220097. SERVIS, 65 delar, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Mattallrikar, 13 st, diameter 24 cm.
Djupa tallrikar, 11 st, diameter 20,5 cm.
Desserttallrikar, 9 st, diameter 21,5 cm.
Assietter, 8 st, diameter 18 cm.
Kaffefat, 12 st, diameter 13,5 cm.
Kaffekoppar, 10 st, höjd 6 cm.
Sockerskålar, 2 st, höjd 7 cm.

Två olika märkningar, dels "Rörstrand", dels "Old Rörstrand". Dock inga synbara skillnader mer än smärre naturliga färgskiftningar.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 2 679