GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

GOLVUR, allmoge, 1800-tal.
321986. GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

Med två delat fodral. Pendel och lod finnes.
Urtavla i bemålat trä, 1-dagsverk, bakstycke med skrift: Lübeck.
Längd: 57, Bredd: 32, Höjd: ca 225 cm.

Ålders- och bruksslitage.
Senare bemålning. Ej genomgången.
Urverk samt urtavla ej original.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ålders- och bruksslitage.

Nycklar saknas.

Antal besök: 4 045