321986. GOLVUR, allmoge, 1800-tal.
Med två delat fodral. Pendel och lod finnes.
Urtavla i bemålat trä, 1-dagsverk, bakstycke med skrift: Lübeck.
Längd: 57, Bredd: 32, Höjd: ca 225 cm.
Ålders- och bruksslitage.
Senare bemålning. Ej genomgången.
Urverk samt urtavla ej original.
Nycklar saknas.