ERIK HAAMER. "Kolmas lugu, Soome tuuslar".

3216290. ERIK HAAMER. "Kolmas lugu, Soome tuuslar".

Kolteckning 50 x 40,7 cm. Signerad Haamer.

Illustration till Kalevipoeg av Friedrich Reinhold Kreutzwald.

PROVENIENS
Konstnärens familj.

Föremålet visas på Nybrogatan 32.

Gulnad, rester av tejpmontering på bladets fram- och baksida, hål i bladets kanter. Ej ramat.

Vid frågor, vänligen kontakta lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Erik Haamer (1908–1994)

Tema

Erik Haamer, teckningar till Kalevipoeg

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS
Konstnärens familj.

Erik Haamer (1908–1994)

Tema

Antal besök: 1 211