3216290. ERIK HAAMER. "Kolmas lugu, Soome tuuslar".
Kolteckning 50 x 40,7 cm. Signerad Haamer.
Illustration till Kalevipoeg av Friedrich Reinhold Kreutzwald.
PROVENIENS
Konstnärens familj.
Föremålet visas på Nybrogatan 32.
Gulnad, rester av tejpmontering på bladets fram- och baksida, hål i bladets kanter. Ej ramat.
Vid frågor, vänligen kontakta lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.
Erik Haamer (1908–1994)
Erik Haamer, teckningar till Kalevipoeg